DÁREK K OBJEDNÁVCE OD 1200 KČ - PRAKTICKÁ CESTOVNÍ TAŠTIČKA. DOPRAVA ZDARMA OD 1500 KČ.

Lyofilizace

Sušení mrazem zachová všechny živiny

Lyofilizace ovoce, také známá jako sušení ovoce mrazem, je přirozený neinvazivní proces zpracování ovoce, který spočívá v odstranění obsahu vody z jednotlivých plodů při zachování jejich přirozené chuti, živin a textury. Tato oblíbená vědecká metoda přispívá k delší trvanlivosti, menší hmotnosti a lepším rehydratačním vlastnostem ve srovnání s čerstvým ovocem.

Výhody lyofilizace

Zůstává kompletní skladba vitaminů a živin

V mrazem sušeném ovoci zůstává kompletní skladba živin i mikroživin, tj. vitaminů, minerálních látek, vlákniny. Při sušení mrazem se "odpaří" pouze voda a zbytek důležitých nutrientů zůstává zachován. 

Delší trvanlivost a kvalita

Díky odpaření vody z ovoce a zeleniny je ovoce skvěle zakonzervováno a jeho kvalita je zachována po dobu mnoha měsíců. Díky tomu, že ovoce utrhneme v ideálním stavu a formě, tak je jeho kvalita výrazně vyšší a kdykoli je možné mít po ruce zralé a chutné ovoce, i když není třeba jeho sezóna.  

Praktické na cesty - díky menší hmotnosti 

Menší hmotnost ovoce umožňuje jeho snazší přepravu. Kdykoli si můžete vzít s sebou sáček s mrazem sušeným ovocem, aniž by vám zbytečně zatěžovalo batoh na cestách.

Menší dopad na životní prostředí

Tím, že se ovoce vysuší a výrazně se sníží jeho hmotnost, odpadají i náročné procesy s dopravou, skladováním. Mrazem sušené ovoce se zabalí do menších obalů, veze se méně často a životní prostředí nezatěžuje častá velkoobjemová doprava. 

Odpadá plýtvání

Konečně zmizí situace, kdy musíme vyhodit nahnilé ovoce jen proto, že jsme ho nestihli včas sníst. To se s mrazem sušeným ovocem nestane, protože je kdykoli k dispozici v optimální formě. Prostě se nekazí. 

Pět kroků sušení mrazem

Zmrazení

Prvním krokem je pomalu zmrazit plody na velmi nízkou teplotu mezi -50°C až -100°C. Tento krok zmrazení pomáhá tomu, aby veškerá voda v ovoce ztuhnula do pevného skupenství.  

Vakuum

Zmrazené ovoce se poté umístí do vakuové komory. Z komory je postupně odsáván vzduch, tak, aby se vytvořilo nízkotlaké prostředí.

Sublimace

Ve vakuové komoře se zmrzlá voda z ovoce a zeleniny sublimuje. To znamená, že přechází přímo z pevného skupenství do plynného , aniž by se stala kapalinou. Díky procesu sublimace se z ovoce šetrně odstraní obsah vody, aniž by byla narušena jeho výživnost.

Desorpce

Tím, že se voda z ovoce vypařuje a dostává se pryč, zanechává za sebou mrazem vysušené kousky ovoce. Proces resorbce zajistit, aby plody byly suché a měly v sobě jen minimální obsah vlhkosti.

Balení

Po dokončení lyofilizačního procesu se mrazem sušené plody obvykle balí do vzduchotěsných obalů, aby byly dobře chráněny před vlhkostí a zachovala se jejich nutriční kvalita.