DÁREK K OBJEDNÁVCE OD 1200 Kč - TAŠTIČKA, od 2000 Kč - RUČNÍ MIXÉR. DOPRAVA ZDARMA OD 1500 KČ.

Dejte nemocem červenou, posilte imunitu!

Přirozenou obranyschopnost lidského organismu ovlivňuje mnoho faktorů. Z velké části se jedná o vliv živin a bioaktivních látek obsažených ve stravě. Abyste zvládli nejen podzimní plískanice, aniž by vás cokoliv skolilo, je ale zapotřebí věnovat se podpoře imunity komplexně.

Občasnému nachlazení se asi nikdo z nás nevyhne. Pokud ale vše poctivě vyležíte a nepřechodíte, vlastně tím své imunitě dokonce pomůžete. Tělo totiž poté, co svou “bitvu” vyhraje, ještě posílí. Určitě to ale neznamená, že byste prevenci měli hodit za hlavu. Naopak!

Vyvážená strava = pevné zdraví

Naprostým základem pevného zdraví je pestrý a vyvážený jídelníček. Ze všeho, co konzumujeme, získává naše tělo živiny, které potřebuje pro své správné fungování. Lidské tělo pohání vyvážený poměr kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálních látek, zdravých tuků, vlákniny či komplexních sacharidů. Důležitá jsou také probiotika, která dělají velmi dobře našemu střevnímu mikrobiomu.

“Právě ve střevech se ukrývá hlavní centrála naší imunity, to znamená až 70 % všech imunitních buněk. Pro zdravý mikrobiom je velmi důležitá takzvaná prebiotická vláknina, na níž je bohatá například cibule, česnek, topinambury, čekanka. Samotná probiotika pak najdeme v zakysaných mléčných výrobcícha fermentovaných potravinách,” říká nutriční poradkyně Ing. Monika Bartolomějová.

Takže takové kysané zelí, které právě v tomto období seženete velmi snadno, představuje doslova explozi látek prospěšných našemu zdraví, a právě i mikrobiomu. “Náš jídelníček by měl určitě obsahovat také luštěniny, ořechy, semena, ryby a další, v nichž najdeme například i pro imunitu velmi prospěšný zinek, selen či vitamín D. Superpotravinou pro imunitu je rovněž obyčejný česnek,” uvádí Bartolomějová.

Ovoce, ovoce, ovoce!

Silný imunitní systém vybudujeme také pravidelným přísunem vitamínů, což znamená konzumovat hodně ovoce a zeleniny. Jenže pouze z běžné stravy, v kombinaci s vytíženým životním stylem či nevhodným prostředím, většinou nezískáme dostatek všeho potřebného. Proto přichází na scénu doplňky stravy. Komu by se ale pořád chtělo polykat pilulky po hrstech? Naštěstí existují alternativy, které jsou nejen chutné , ale také pro lidské tělo dobře vstřebatelné.

Sílu ovoce, superpotravin a dalších rostlinných extraktů obsahují třeba imunity drinky Fua Fua vyrobené z čistého lyofilizovaného ovoce. V mrazem sušeném ovoci zůstává kompletní skladba vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Obsah sáčku jednoduše smícháte s vodou, mlékem nebo rostlinným mlékem. Vybrat si můžete ze 7 příchutí. Například borůvky a maliny, banán s kurkumou nebo oblíbený pomeranč s matchou.

Doplňujte tekutiny

Díky Fua Fua drinkům pokryjete nejen přísun doporučené denní dávky ovoce, ale také navýšíte pitný režim. Právě ten je základem kvůli odplavování škodlivin z těla. Dospělé lidské tělo je více než z 50 % tvořeno vodou. Ve vodním prostředí probíhají všechny reakce v našem těle a již velmi mírná dehydratace zhoršuje naši výkonnost. Dostatek tekutin zajistíte nejlépe čistou neperlivou vodou, ale při posilování imunity se nebojte například sáhnout i po bylinkových čajích. Takový šípkový, lipový, rakytníkový či zázvorový čaj umějí zázraky. A lžička medu je třešnička na dortu!

Hýbejte se

Jakmile zařadíte do svého života pravidelný pohyb, stačí i obyčejná chůze, docílíte zlepšení cirkulace krevního oběhu a opět podpoříte i správné fungování imunitního systému. Když se hýbete, do lidského organismu se uvolní protizánětlivé cytokiny. Podle Světové zdravotnické organizace je u dospělých ideální věnovat se jakémukoliv pohybu minimálně (!) 2,5 hodiny týdně.

Dostatek kvalitního spánku

Vliv kvalitního spánku na náš život bychom rozhodně neměli podcěňovat. Přispívá nejen fyzické, ale i psychické pohodě. V dnešní době patří k základním pravidlům kvalitního spánku omezení působení modrého světla, které vyzařují obrazovky televize či displeje telefonů, bezprostředně před spaním. Modré světlo totiž omezuje tvorbu melatoninu, tedy hormonu produkovaného naším tělem po setmění. Právě on určuje kvalitu spánku. Před spaním se také ideálně vyhněte konzumaci alkoholu, sycených nápojů, kofeinu a těžkým jídlům.

Pravidelné otužování

Zní to trochu děsivě, ale pravdou je, že otužování alespoň 1,5 minuty každý den posiluje náš imunitní systém. Nemusíme rovnou skákat do zamrzlého rybníka, úplně postačí, když si dáte studenou nebo pro začátek i vlažnou sprchu.

Relaxace a minimum stresu

Vyhnout se stresu v dnešní uspěchané době není úplně jednoduché. Pokuste se alespoň případný stres vykompenzovat relaxem. Taková masáž, sauna či protažení při józe tělo opět dostanou do rovnováhy. Tak na zdraví!